Press "Enter" to skip to content

Vesmírná symfonie: Vědecké datové archivy NASA

Účelem webu Science Data Repository je poskytnout seznam datových úložišť NASA Science pro zvýšení dostupnosti dat. Pozorování a data z heliofyziky, o Zemi či dalších planetách a další astrofyzikální data jsou volně přístupné všem – ať už různým partnerům NASA ve Spojených státech, ale také mezinárodním organizacím a vládám, vědeckým komunitám, soukromému sektoru a široké veřejnosti. Společnost spoléhá na odborné znalosti NASA při vývoji a spouštění misí, analýze dat a kalibraci a ověřování výsledků, aby bylo zajištěno, že informace jsou přesné. Níže uvádím ve zkratce popis různých úložišť datScience Data Repository.

Pokud chcete prozkoumat všechna data NASA Science Mission Directorate (SMD) (Ředitelství vědeckých misí NASA), zkuste vyhledávání ve Science Discovery Engine. Nebo vyzkoušejte NASA Science Explorer (SciX), portál digitální knihovny pro výzkumníky v astronomii, vědě o Zemi, heliofyzice, fyzice a planetární vědě.

Přehled archivů:

  • Astrofyzikální data (Astrophysics): Tyto archivy se soustředí na pochopení vesmíru a našeho místa v něm. Zahrnují pozorování ve spektru od gama záření po mikrovlny, shromážděná z NASA misí. Specializované archivy obsahují katalogy a služby pro analýzu dat o exoplanetách, extragalaktických objektech, hvězdách a galaxiích.
  • Planetární vědy (Planetary Science): Tento obor zahrnuje širokou škálu aktivit a produktů podporujících data získaná z planetárních vesmírných misí a výzkumných programů NASA. V rámci Planetárního datového ekosystému (PDE) jsou data z vesmírných misí a pozemních zařízení, výsledky výzkumu a analýz, příspěvky od občanských vědců a normy pro data a metadata o planetárních vědách. Zahrnuje také software pro zpracování dat, výzkumné publikace a vzdělávací a komunikační materiály.
  • Heliofyzikální data (Heliophysics): Tato výzkumná oblast se zabývá sluncem, heliosférou a plazmatickými prostředími planet. Data jsou dostupná prostřednictvím Heliofyzikálního datového portálu a zahrnují pozorování z řady NASA vesmírných lodí.
  • Earthdata (Earth Science): Nabízí otevřený přístup k datům pozorování Země od NASA, včetně nástrojů pro analýzu a zpracování těchto dat. Slouží vědcům, vzdělavatelům a široké veřejnosti.
  • Data biologických a fyzikálních věd (Biological & Physical Scinces): Podporují výzkum biologických a fyzikálních systémů na Zemi i ve vesmíru, včetně experimentů na ISS a v suborbitálním prostoru.
  • Výpočetní technika na vysoké úrovni (High-End Computing): Podporuje mise NASA poskytováním výpočetního výkonu, úložiště a dalších technologií pro vědecký výzkum.
  • Občanská věda (Citizen Science): Projekty, které umožňují veřejnosti podílet se na vědeckém výzkumu a objevech společně s vědci.
  • Opacity (Opacities): Nabízí přístup k datům o opacitách potřebných pro interpretaci pozorování exoplanet, podporuje standardizaci a konzistenci modelů.
  • Astronomie a geodézie (AstroGeo): Zaměřuje se na využití astronomických technik pro měření tvaru, gravitačního pole a polohy Země ve vesmíru, podporuje výzkum v oblasti geodézie, astronomie a geofyziky.

Poznámka k nadpisu:

Název „Vesmírná symfonie: Vědecké datové archivy NASA“ jsem zvolil, protože metaforicky odkazuje na harmonii a komplexitu vesmíru. Symfonie, jako složitá hudební kompozice, představuje vzájemně propojený a dynamický systém, což se odráží v strukturovaném procesu transformace vesmírných dat v hluboké poznatky. Tento název zdůrazňuje nejen estetickou krásu a emocionální hloubku vědeckého bádání, ale také poukazuje na to, jak vědecká data a objevy obohacují naše kulturní vyprávění a stávají se součástí našeho dědictví a tradic.