Press "Enter" to skip to content

Aby weby a appky nekladly překážky (rozhovor)

Jan Šnyrych se již téměř čtvrt století zabývá přístupností, pomůckami a obecně informatikou pro zrakově postižené. Začínal jako technik v centru pro podporu studentů se zrakovým postižením Tereza (dnes ELSA) na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Působil u některých dodavatelů pomůcek (Proxima, Spektra, Galop) jako technik, tester a uživatelská podpora.
Největší část svého profesního života spojuje se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS), v níž aktuálně zastává funkci viceprezidenta. Asi deset let pracoval v Tyflokabinetu SONS jako počítačový lektor a metodická podpora lektorů v TyfloCentrech. V rámci projektu Blind Friendly Web se soustředil na problematiku testování přístupnosti.
V současnosti vede časopis Téčko, který je technickou přílohou Zory, v SONS koordinuje aktivity spojené s přístupností webu a mobilních aplikací – spolu s kolegy přístupnost testuje, příležitostně o ní přednáší a SONS též zastupuje v Odborné skupině pro přístupnost veřejné správy při Vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením.
Honza se zajímá o přístupný design a nemálo času věnuje bezbariérové astronomii a kosmonautice (astronomii a kosmonautiku od dětských let sleduje z pohledu nadšeného amatéra).
Osobně se známe přibližně 25 let. Původně jsem Honzu poprosil o rozhovor k přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací, ale nakonec se z více než tříhodinového – velmi příjemného, plného různých témat, vzpomínek… – setkání vyklubaly tři rozhovory: o přístupností webu a mobilních aplikací, designu služeb SONS, bezbariérové astronomii a kosmonautice. Dnes čtenářům předkládám ten první, o přístupnosti webových a mobilních aplikací.

Honza je jistě velmi zajímavý člověk, má mnoho zkušeností a k přístupnosti rozhodně má co říct – třeba během rozhovoru, který mi poskytl. Celý rozhovor si můžete přečíst na Medium DESIGN KISK (Katedra informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity)